RGB Display miniDev

 

Özellikler                                           

 22.90€ 

- PCB boyutu:             60.20mm x 60.20mm

- Giriş gerilimi:             5 VDC

- Çözünürlük:              8x8

- Pixeller arası mesafe:  7.62mm

- Harcanan max. akım:  2.4A

- Renk:                      RGB (Red Green Blue)

- Parlaklık (mcd):         210/310/90 (R/G/B)

- Giriş gerilimini gösteren LED

- Data ve besleme gerilimi için 1x5 pin header (pin aralığı 2.54mm).

 

Dökümanlar ve Uygulamalar

- RGB Display miniDev Teknik Dökümanı

- RGB Display STM32 miniDev Uygulaması I

- RGB Display STM32 miniDev Uygulaması II

 

 

Açıklama

RGB Display miniDev, 8x8 RGB dot matrix ve bu dot matrixin sürücü devresinden oluşur. Giriş konnektörüne bir kontrol kartı bağlanarak kullanılabilir.
Devrede bulunan RGB dot matrix 8x8 çözünürlüğe sahiptir. Dot matrixi oluşturan her pixelde 3 adet LED (R, G, B) bulunur. Bu LED'lerden biri veya birden fazlası yakılarak istenen renk elde edilir. Dot matrixin parlaklığı iç ortam (indoor) uygulamaları için gayet uygundur. RGB dot matrix ile ilgili detaylı bilgi teknik dökümandadır.
RGB Display miniDev'de dot matrixin satırlarını sürmek için PNP transistor kullanılmıştır. Bu transistorlere shift register (74HC595) ile ulaşılır. Dot matrixin sütunlarını sink etmek için 16bitlik iki tane LED driver kullanılmıştır. 8 sütun ve her sütunda 3'er LED olduğundan toplam 24 farklı kanal sink edilecektir.
Giriş konnektöründe VCC, GND, Latch, DataIn ve CLK pinleri bulunur. RGB Display miniDev'i kontrol edebilmek için bu pinler kontrol kartının uygun pinlerine bağlanmalıdır. VCC ve GND besleme amaçlı kullanılırken, diğer pinler seri data göndermek için kullanılır. 8bitlik shift register ve 2 adet 16bitlik LED driver için toplam 40bit yani 5byte data gönderilmelidir. İstenilen satırdaki istenilen LED'i yakmak için teknik dökümandaki şematik çizimden yararlanılabilir. RGB Display miniDev, dinamik şekilde (tarama yöntemiyle) sürmek üzere tasarlanmıştır. Dolayısıyla aynı anda ancak bir satır sürülebilir. Örnek videoda tarama frekansı 250Hz'dir ve kontrol kartı olarak STM32 miniDev kullanılmıştır.
Çıkış konnektöründe ise VCC, GND, Latch, DataOut ve CLK pinleri bulunur. Bu konnektörü başka bir RGB Display miniDev'in giriş konnektörüne bağlayarak birden fazla displayi tek bir kontrol kartıyla kontrol etmek mümkündür.